Після входження в підсистему "ФРАГМЕНТИ" відкривається вікно, функціональні кнопки якого передбачають тільки дві функції: або відкрити існуючий текстовий файл із фрагментом, або створити новий фрагмент: - відкрити існуючий текстовий файл з фрагментом; - створити новий фрагмент.
Після виконання однієї з указаних вище функцій вікно заповнюється тілом фрагмента і кількість доступних користувачу функцій різко зростає. Нижче докладно описані всі пункти спадаючого меню, відповідні підменю і кнопки-позначки, передбачені цим редактором. У першому рядку указані пункти спадаючого меню: Файл, Виправлення, Режими виведення, Почати пошук, Шукати далі, кожний з яких при натискуванні розкриває пункти відповідного підменю або вікно для виконання функції. Багато функцій з перерахованих вище дублюються у другому рядку кнопками-позначками. Редактор допускає одночасне уведення великої кількості фрагментів, що особливо важливо при вивченні мови і при бажанні продублювати якісь контексти одного фрагмента в іншому. Кожному відкритому фрагменту відповідає своя закладка. При натискуванні на закладку редактор виводить в основне вікно текст відповідного фрагмента. Останній рядок - інформаційний, у ньому виводиться інформація про кількість рядків актуального фрагмента, номер рядка, де розташовано курсор, режим виведення тексту - в один рядок або в декілька рядків, режим уведення інформації з клавіатури - із заміною символу або зі вставкою.
Основні функції: Багато з описаних нижче функцій можна виявити при натискуванні правої кнопки мишки, а також використовувати їх із застосуванням комбінацій клавіш клавіатури. Файл: Пункту спадаючого меню "Файл" відповідають наступні пункти підменю: Відкрити Видалити/Створити файл Закрити файл Зберегти Зберегти як Перевірити Перевірити і вставити в НДІ Вихід.
Відкрити - дозволяє відкрити текстовий файл з розширенням txt із будь-якої папки комп’ютера користувача; Створити файл - дозволяє створити новий фрагмент і зберегти його на майбутнє у вигляді текстового файлу; Закрити файл - дозволяє закрити файл, текст якого на даний момент виведено в основному вікні редактора. При цьому, якщо в первісний текст було внесено зміни, редактор ставить питання про необхідність збереження або ні цих змін; Зберегти - дозволяє зберегти поточний стан файлу, відкритого в основному вікні редактора. Ця функція корисна у випадку нестійкої роботи комп’ютера і при внесенні достатньо великих обсягів інформації; Зберегти як - дозволяє зберегти поточний стан файлу, відкритого в основному вікні редактора, з іншим іменем і, можливо, в іншій папці; Перевірити - дозволяє виконати діагностику тіла фрагмента, відкритого в основному вікні редактора. При виявленні помилок їх текст виводиться в нижній частині основного вікна з указанням номера рядка і місця у рядку; Перевірити і вставити в НДІ - дозволяє виконати діагностику і, якщо вона завершується без виявлення помилок, фрагмент поміщається у склад “НДІ Користувача”’; Вихід - дозволяє завершити роботу редактора.
Правка: Пункту спадаючого меню "Правка" відповідають наступні пункти підменю: Відмінити Вирізати Копіювати Вставити Видалити Виділити все Перейти на рядок.
Відмінити - дозволяє відмінити одну останню дію; Вирізати - дозволяє вирізати позначений в тексті фрагмента блок рядків для наступної вставки його в інше місце цього фрагмента або іншого; Копіювати - дозволяє запам’ятати позначений в тексті фрагмента блок рядків для наступної вставки його в інше місце цього фрагмента або іншого; Вставити - дозволяє вставити блок рядків, який було збережено в буфері обміну при попередньому виконанні функцій: вирізати або копіювати; Видалити - дозволяє видалити позначений в тексті фрагмента блок рядків або контекст одного рядка; Виділити все - дозволяє виділити весь текст фрагмента; Перейти на рядок - дозволяє перейти курсором на рядок, що указаний користувачем, при цьому частина рядка виділяється підсвічуванням.
Режими виведення: Пункту спадаючого меню "Режими виведення" відповідають наступні пункти підменю: Виведення оператора в один рядок Виведення оператора в декілька рядків Переформатувати.
Виведення оператора в один рядок - дозволяє вивести в основне вікно редактора тіло фрагмента так, що кожний оператор фрагмента займає на екрані один рядок незалежно від його довжини. При цьому, для перегляду довгих рядків існує можливість горизонтального скроллінга; Виведення оператора в декілька рядків - дозволяє вивести в основне вікно редактора тіло фрагмента так, що кожний оператор фрагмента повністю видно на екрані незалежно від кількості рядків, які він займає; Переформатувати - дозволяє при умові виводу оператора в один рядок виконати форматування тексту фрагмента для візуального контроля вкладеності блоків. Під блоками, як такими, що виділяються, розглядаються тільки три оператора: :Т...* - :ТК* :Ц...* - :Ц* :Б* - :БК* Почати пошук і шукати далі При виконанні пункта меню "Почати пошук" і завданні контекста редактор знаходить шуканий контекст і курсор стоїть на цьому контексті. Для продовження пошуку необхідно виконати пункт меню "Шукати далі".